Debatní klub Gymnázia Jana Nerudy

Vítejte na stránkách debatního klubu Gymnázia Jana Nerudy v Praze.Na těchto stránkách najdete plno informací o akademickém debatování na naší škole...

Pravidla debaty

DEBATUJE SE SAMOZŘEJMĚ V ANGLIČTINĚ :-) NEBOJTE SE TOHO, ZE ZAČÁTKU SE DEBATUJE V ČEŠTINĚ, PAK SE POMALU PŘECHÁZÍ DO ANGLIČTINY, JAK SE KOMU CHCE A NA CO SE CÍTÍ.
Debaty se zúčastňují dva týmy o třech řečnících. Mluví se o předem určené tezi. Afirmativní tým tezi obhajuje, negativní tým ji vyvrací, respektive vyvrací afirmační argumenty. Debatu rozhoduje buď jeden rozhodčí, nebo rozhodcovský panel. Jako první začíná afirmativní tým, řečnící obou týmů se poté střídají. Po každé z prvních čtyř řečí následuje tzv, křížový výslech. Debata je rozhodnuta na základě toho, jestli si afirmativní tým obhájil své argumenty, respektive jestli se negativnímu týmu podařilo vyvrátit argumenty soupeře.
Pořádají se čtyří kvalifikační turnaje do roka, kam se sjedou týmy z celé republiky. Na konci školního roku se koná celorepublikové finále, tzn. finále Mistrovství České republiky v debatování, kam postupuje šest nejlepších týmů. Na každém turnji jsou vyhlášeny tři nejlepší týmy a tři nejlepší řečníci. Debatují se tři oficiální teze a pak také teze nepřiprvené, tzv. "impromptu". Impromtu tezi si dva tým vylosují, vylosují si strany a mají většinou 30-45 minut na přípravu.

Hlavní debatní pravidla jsou následující:

Nepoužívejte důkazy, o kteých víte, že jsou nepravdivé.

Nesmějte se ostatním.

Dodržujte určené časové limity.

V průběhu debaty nekomunikujte s koučem.

Nevyrušujte právě hovořícího řečníka.

Nepokoušejte se podplácet( :-) ).

to je asi vše z úplně nejzákladnějších pravidel. Tady máte časové určení, úlohy jednotlivých řečníků najdete v průběhu debaty. Pokud si chcete přečíst kompletní znění debatních pravidel, jděte na http://www.debatovani.cz/drupal/index.php?q=node/38

A1

6 min

 

N3 - A1

3 min

 

N1

6 min

 

A3 - N1

3 min

 

A2

6 min

Čas na přípravu:

N1 - A2

3 min

af. tým 5 minut

N2

6 min

neg. tým 7 minut

A1 - N2

3 min

 

A3

5 min

 

N3

5 min